395 років від дня народження Марусі Чурай

2020.02.13_Marusya_Churay 13 Лютого 2020р.

За переказами, Маруся Чурай народилася у 1625 (за іншими версіями - у 1628 або 1629) році у сім’ї козацького сотника Гордія.

Після смерті батька, який у 1648 році був спалений як бунтівник у Варшаві на багатті, залишилася жити з матір’ю у Полтаві.

Read MoreВ юності дівчина мала багато залицяльників, серед яких був молодий козак Іван Іскра, але своє серце вона віддала Грицю Бобренку (за іншими версіями - Гриць Остапенко), сину хорунжого Полтавського полку, з яким згодом таємно заручилася. Зі спалахом Хмельниччини у 1648 році Гриць вирушив на війну, обіцяючи повернутись.

Проте коли Гриць повернувся до Полтави, він вже не звертав уваги на Марусю. Зраджена дівчина не витримала втрати та вирішила отруїти себе зіллям, що вона таємно взяла у місцевої бабусі-відьми, але яке ненароком випив Гриць.

Влітку 1652 року полтавський суд засудив Марусю до страти, але її було амністовано універсалом Богдана Хмельницького, який приніс Іскра, де зазначалося дарувати їй життя «за заслуги її батька та солодкі пісні».

Для покути дівчина ходила на прощу до Києва, але повернувшись у 1653 році до Полтави померла у віці 28 років, не перенісши смерті коханого (за іншими даними - в 1652 році у Полтаві від сухот невдовзі після амністії або стала монашкою якогось з українських монастирів).

13 лютого студенти групи ГРС-15 (кл. керівник Лук'янчук В.М.) мали можливість глибше ознайомитись із життєписом цієї легендарної української піснетворки відвідавши пісенно-поетичну імпрезу «Жанна д’Арк з України».

Захід відбувся за участі заслуженої акторки України Ніни Ніколаєвої з Рівненського обласного академічного музично-драматичного театру в приміщенні обласної бібліотеки для молоді.

Маруся Чурай - це одна із визначних ролей Ніни Ніколаєвої як театральної акторки. Вона розповіла історію про те, як сперечалася із режисером за пісню. Адже вистава не може, на її думку, відбутися без пісні, яку співає ця героїня.

Цікаво, що пані Ніна не має спеціальної музичної освіти. Проте, природні здібності відіграли свою важливу роль. Вже за три місяці інтенсивних занять Ніколаєва взяла до рук бандуру і змогла повноцінно заспівати.

Ми почули чудове акапельне виконання народної пісні. У цей момент хотілося затамувати подих.

Наша зустріч вийшла дуже надихаючою. Ми чудово поспілкувалися, послухали творчі та життєві історії, переглянули відео, а також почули настанови, які молодь точно візьме на озброєння для майбутнього.

Студентка Малащук Аня охоче поспілкувалася із журналістами місцевого телебачення. Дякуємо всім!

   Завідувач бібліотекою Хома Є.С.

2020.02.13_Marusya_Churay1

2020.02.13_Marusya_Churay

2020.02.13_Marusya_Churay3

Меню